Tapety

AUTOR: MAGDALENA GRĄDCKA

Zanim Twoją ścianę zaatakuje nieciekawy motyw z niskobudżetowej oferty, zajrzyj do Net’u. Gdybyś jakimś zrządzeniem losu natrafił na stronę Hafart.pl to znaczy, że trafiłeś w sedno.

Sklepów oferujących dekoracyjne tapety znajdzie się kilka. A jakże! To całkiem niezła oferta i kilka konkretnych propozycji. To czym jednak zaskoczy CiebieHafart.pl nie będzie miało nic wspólnego z błyskotkami, welurem czy trendami panującymi na rynku. Wybrałam dla Ciebie – kochany potencjalny Kliencie=Czytelniku – motywy z życia wzięte.

Kolekcja tapet Deborah Bowness – angielskiej projektantki – łączy w wersji graficznej obraz 2D z rzeczywistym, użytkowym przedmiotem z Twojego otoczenia.

Południowe wybrzeże Anglii, pracownia z widokiem na morze, … to tam rodzi się sztuka wysoka. Była Fundacja Sztuki, było projektowanie tkanin. Od fotografii i fotografowania wszystko się zmieniło. Fotografia, ta tradycyjna, czarno-biała, i zwyczajny aparat fotograficzny, bez bajerów i ulepszaczy, wykreowały w jej sposobie odbierania świata potrzebę przeniesienia wszystkiego na papier. Stały się inspiracją i przy okazji pomysłem na biznes. „Widzę tapetę jako efekt swojej wyobraźni, podsumowanie założonej koncepcji, jestem jakby złapana przez nią, przez chwilę uwiecznioną na fotografii” – mówi Deborah.

Tapety Deborah Bowness łączą fotografię cyfrową i sitodruk. Projektantka – jak sama twierdzi – podziwia tapety istniejące na rynku ale nie naśladuje ich. Są one dla niej wyzwaniem. I choć to w dzisiejszych czasach trudne, stara się być inna, oryginalna, bo takie są jej założenia pracy i projektowania. Satysfakcja z bycia sobą, bycia kreatywnym i słuchania siebie codziennie to nieprzerwany balans między życiem, twórczością i pracą. To kluczowe dla projektantki.

Inspiracja do tapet Bowness pochodzi z przedmiotów codziennego użytku. Jak Deborah, zbieramy rzeczy czasem nie wiadomo dlaczego, czy do czego. Gromadzimy przeróżne przedmioty, stare i nowe. Chomikujemy stare zegary i niemodne już ubrania. Czasem ogarnia nas szał zakupów na targach staroci, czy w miejskich antykwariatach. Ulegamy modom, poddajemy się sezonowym wyprzedażom. Wreszcie, rejestrujemy, na zdjęciach, klatka po klatce, różne sceny z naszego życia, wspomnienia, obrazy, myśli. Tapeta powstaje zatem trochę tak jak układanka z puzzli, poprzez dokładanie kolejnych elementów i budowanie obrazu. Wystarczy dodać trochę farby w stonowanej, lekko sepii kolorystyce i otrzymujemy istne dzieło sztuki.

Deborah lubi zarówno rzemiosło, jak i nowe technologie. Jak twierdzi karmią się one sobą, a nie unikają siebie. Dlatego w jej pracach powstaje dobry wzór, który wygląda dobrze i spełnia swoje zadanie. Zarejestrowane z życia i otoczenia przedmioty ułożone są zgodnie z porządkiem typowym dla surrealistycznych artystów, czyli zawieszone w przestrzeni, czasem zdeformowane. Na tapetach pojawiają się bryły geometryczne, buty, torebki, ramy do obrazów, kafelki, cegły, znaczki, kwiaty, abstrakcyjne i op’artowe wzory. Tapety Deborah są jak kolaż rysunków i zdjęć, zderzenie różnych form graficznych w jednym obrazie 2D. Są wreszcie sposobem, formą komunikacji niewerbalnej projektantki z odbiorcą – silną komunikacją przez obraz.

 

Tapeta to zatem dobry pomysł na utrwalenie naszego życia, by nie zapomnieć o miłych chwilach i nagromadzonych skarbach. To proste i ciekawe rozwiązanie aranżacyjne, sposób na ożywienie lub zagospodarowanie pustej przestrzeni, ale także uzupełnienie naszej przestrzeni o przedmioty z marzeń.

Wymiary tapet: 330 x 53 cm lub pakowane w rolkach po 10 m.

Wallpaper by Deborah Bowness is handmade in England.

Oferta Deborah Bowness dostępna w HAFART.PL

Photos copyright by Deborah Bowness, Anglia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s