Edward Hopper

Od 10 października 2012 – 28 stycznia 2013 w Grand Palais, Galeries Nationales w Paryżu można oglądać wystawę obrazów Edwarda Hoppera (1882-1967). Jeśli w tym czasie będziecie  w Paryżu, warto skorzystać z tej okazji, bo Hopper oglądany „na żywo” jest porażajacy.

Mimo, że malował w okresie wybuchu impresjonizmu, fowizmu a potem kubizmu nie interesowały go eksperymenty kubistyczne i abstrakcjonistyczne. Fascynowało go malarstwo Rembrandta i Edgara Degasa, który miał największy wpływ na jego sztukę. Wybór realizmu jako formy wyrazu dowodzi dużej odwagi w czasach gdy twórcy prześcigali się w poszukiwaniach nowych środków wyrazu.

Lakoniczność motywów i oszczędności środków wyrazu sprawiają, że przedstawiani przez Hoppera ludzie umieszczeni w pozbawionym charakteru i przygnębiającym kontekście wydają się istnieć poza realnym czasem i przestrzenią.  Dla wielu Hopper pozostaje malarzem przejmującej samotności, dla mnie jest wybitnym portrecistą amerykańskiej rzeczywistości. Jego obrazy napełniają mnie głębokim smutkiem, z drugiej strony nie potrafię się oprzeć ich magii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s